نظر شما در مورد طراحی و محتوای سایت کناری ها چیست؟
 
 
 
دوشنبه
۱۳۹۷
بهمن
۲۹
 
 
mod_vvisit_counterامروز97
mod_vvisit_counterدیروز101
mod_vvisit_counterاین هفته97
mod_vvisit_counterاین ماه2244
mod_vvisit_counterکل بازدیدها256762
 35 مهمان حاضر
 

تبلیغات ویژه

 

نگاهی به وضعیت آشفته بازار کار در مازندران PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط Administrator   
دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۷:۵۳

Job

افزایش سطح بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی، ناکارآمدی نظام بیمه بیکاری، عدم خروج بازنشستگان از بازار کار و خروج سرمایه از بخش های مختلف به استانهای دیگر از نقاظ ضعف بازار کار و اشتغال در استان مازندران محسوب می شود.

به گزارش مهر، این در حالیست که نقش پررنگ بخش خصوصی در اشتغال، افزایش برنامه های مدون آموزشی نیروی کار، حاکم شدن الگوی رشد چند بخشی، فراگیری دز مسیر کریدر شمال – جنوب از جمله مزیتهایی است که می تواند به توسعه اشتغال در استان مازندران کمک کند.

مازندران بیش از سه میلیون و 700 هزار نفر جمعیت دارد که از این تعداد بیش از یک میلیون و 21 هزار و 488 نفر جمعیت فعال و 104 هزار و 459 نفر جمعیت فعال به شمار می روند.

اشتغال پایدار بازتعریف شود

به تاکید کارشناسان بازتعریف واحد از اشتغال برای تحقق اهداف و برنامه های سند چشم انداز توسعه در استان امری ضروی به شمار می رود.

علی بابایی کارنامی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران در این زمینه می گوید: برای اینکه بتوایم در راستای اصل 44 قانون اساسی گام برداریم و توجه ویژه به بخش خصوصی داشته باشیم باید تعریف واحدی از اشتغال پایدار در استان داشته باشیم.

وی به عملکرد استان در بخش ایجاد شغل اشاره و اضافه کرد: در سال 91 تعهد استان ایجاد 98 هزار و 804 شغل بود که از این تعداد 84 هزار و 244 شغل در استان ایجاد شده است.

وی اظهار داشت: همچنین در سالجاری تا 13 مهرماه 19 هزار و 665 شغل در استان ایجاد شد که 24.53 درصد مجموع 80 هزار و 174 فرصت شغلی تعهد شده در استان تحقق شده است.

بابایی کارنامی عنوان کرد: از مجموع اشتغال ایجاد شده 14 هزار  540 شغل بدون احتساب بخش ساختمان و پنج هزار و 125 شغل نیز در بخش ساختمان ایجاد شده است و درصد رشد ایجاد اشتغال نسبت به دو جلسه کارگروه اشتغال و برنامه ریزی استان 78.26 درصد بوده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران به اهداف در دوران برنامه پنجم در استان اشاره و اضافه کرد: تا پایان این برنامه باید 155 هزار فرصت شغلی در استان ایجاد شود و نرخ بیکاری از 9.8 درصد سال 89 به 6.3 درصد تا پایان برنامه پنجم توسعه در استان برسد.

وی افزود: برای تحقق اشتغال پیش بینی شده در استان 179 هزار و 89 میلیارد ریال سرمایه گذاری نیاز است.

چالش های بازار کار

بابایی کارنامی افزود: رشد اندک جمعیت کل، پایین بودن سطح مهارت و تخصص، افزایش سطح بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی، ناکارآمدی نظام بیمه بیکاری، عدم خروج بازنشستگان از بازار کار و پایین بودن فرهنگ کار و کارآفرینی از جمله نقاط ضعف بازار کار استان است.

وی عنوان کرد: در حال حاضر کمترین نرخ بیکاری استان مربوط به شهرستان جویبار با 6.8 درصد و بیششترین نرخ در بهشهر با 17.8 درصد است.

به گزارش مهر، طبق آمار مرکز آمار ایران 122 هزار و 247 بیکار در استان مازندران شناسایی شده که 39 هزار و 839 نفر فارغ التحصیل بخش دانشگاهی هستتند.

بیکاری در خانه ها اردو زد

داریوش هندویی، فعال بخش اقتصادی در مازندران نیز در این خصوص می گوید: آمارهایی که از سوی متولیان امر ارائه می شود با واقعیت تطبیق ندارد.

وی اظهار داشت: برای اینکه بازار اشتغال استان را ارزیابی کنیم لازم نیست به مناطق دوردست برویم بلکه اگر دقت کنیم می بینیم در هر خانواده ای، فارغ التحصیل بیکار وجود دارد.

وی عنوان کرد: ما نمی توانیم از استانهای دیگر الگو بگیریم و برای استان خود آمایش سرزمین اجرا کنیم، در حالی که در استان مازندران چهار اقلیم داریم که باید بر اساس این اقلیم ها برنامه ریزی و آمایش استانی طراحی کنیم.

این فعال اقتصادی یادآور شد: همچنین آموزش ها باید متناسب با نیازها باشد و باید از نظر کمیت و کیفیت نیازها را برآورده کند و اکنون شاهدیم که برخی کارآموزان مراکز فنی و حرفه ای به شغل مسافرکشی مشغول هستند.

کم توجهی به فرهنگ کار

داوود موزانی مدیر سازمان همیاری اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی مازندران نیز می گوید: یکی از مواردی که در کارگروه اشتغال کمتر به آن پرداخته شده است، فرهنگ کار است که باید مورد تاکید و توجه قرار گیرد.

وی اظهار داشت: توجه به فرهنگ کارآفرینی و بالابردن این فرهنگ به رشد و توسعه اشتغال کمک خواهد کرد.

کم توجهی به فرهنگ کار و کارآفرینی از یکسو و وجود مشکلات متعدد در بخش تولید، تولیدکنندگان این بخش را با مسائل عدیده ای مواجه کرده است، تا جایی که غلامرضا عشریه رئیس اتاق بازرگانی مازندران نیز معتقد است: در حال حاضر فشار مضاعف بانکها روی تولیدکنندگان است و این امر مشکلات واحدهای تولیدی را بیشتر می کند.

وی خواستار همراهی بیشتر بانکها با مراکز تولیدی شد و گفت: اجراییه و ابلاغیه جز آنکه هزینه مضاعفی ایجاد کند مشکلی را رفع نمی کند و نیاز است همراهی بیشتری صورت گیرد.

اطلس سرمایه گذاری تهیه شود

معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری مازندران، تهیه سند و اطلس سرمایه گذاری در استان را برای پایش وضعیت سرمایه گذاری و اشتغال در استان ضروری برشمرد.

علی احسانی افزود: برای اینکه بخش اشتغال تقویت شود باید مشکل تولید را حل کرد و در این راه باید فضا برای فعالیت بخش خصوصی تقویت شود.

وی عنوان کرد: اشتغال موضوع ملی است و در رابطه با تولید و رشد اقتصادی گره می خورد و وقتی رشد اقتصادی منفی باشد و تورم افزایش یابد، ارزش افزوده ایجاد نخواهد شد.

احسانی در عین حال تصریح کرد: نقش جوانان به عنوان سرمایه در سند اشتغال نگریسته شود و باید به عنوان ثروت به این بخش نگاه شود.

ایجاد بسترهای مناسب برای سرمایه گذاری بخش غیردولتی، بررسی وضعیت بازار کار و ارائه راه حل برای کاهش بیکاری، شناسایی امکانات و محدودیتهای فنی و حرفه ای استان، بررسی و تهیه اسناد در بخش های جغرافیایی، بررسی طرح های توسعه اشتغال و کارآفرینی، نظات بر حسن اجرای طرح های اشتغالزا و تصویب طرح های واجد شرایط متقاضی تسهیلات می تواند به توسعه اشتغال و بازار کار در استان مازندران کمک کند.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 

تبلیغات سایت شما

Tablighat

نسخه قدیم سایت کناری ها

Hamayesh kenariha

همایش راهکارهای توسعه فریدونکنار

Azadi

کانون ترجمه آزادی

Mehr Vida

موسسه ترجمه مهر ویدا

Farmandari

فرمانداری فریدونکنار

انتخابات برتر

Mostadal

موسسه حقوقی و داوری بین المللی مستدل

Gam clinic

گام کلینیک

Basir news

پایگاه اطلاع رسانی بصیر

Ro beshadi

پایگاه خبری رو به شادی

shahrdari

شهرداری فریدونکنار

بندر فریدونکنار

موسسه آموزش عالی پردیسان

Elizeh

مجتمع ساحلی الیزه

Mohammadi club

باشگاه ورزشی محمدی

khazar nama

سایت خزر نما

Kanoon riazi

کانون ریاضی فریدونکنار

كليه حقوق این سایت محفوظ و متعلق است به کانون فریدونکناری های مهاجر ©1392-1388
www.kenariha.com
info@kenariha.com - shakerin2003@yahoo.com
Парковая страница Imena.UA

Хотите купить домен?

Просто укажите доменное имя
другие домены

Доменное имя:

pillenfarm.com

зарегистрировано интернет-службой imena.ua по поручению и в интересах клиента. Посмотреть регистрационные данные: whois

registered by imena.ua Internet service on errand and in behalf of client. Look registrations information: whois

Как правильно подобрать домен?

How correctly to choose a domain?

Парковая страница Imena.UA

Хотите купить домен?

Просто укажите доменное имя
другие домены

Доменное имя:

pillenfarm.com

зарегистрировано интернет-службой imena.ua по поручению и в интересах клиента. Посмотреть регистрационные данные: whois

registered by imena.ua Internet service on errand and in behalf of client. Look registrations information: whois

Как правильно подобрать домен?

How correctly to choose a domain?