نظر شما در مورد طراحی و محتوای سایت کناری ها چیست؟
 
 
 
دوشنبه
۱۳۹۷
بهمن
۲۹
 
 
mod_vvisit_counterامروز94
mod_vvisit_counterدیروز101
mod_vvisit_counterاین هفته94
mod_vvisit_counterاین ماه2241
mod_vvisit_counterکل بازدیدها256759
 18 مهمان حاضر
 

تبلیغات ویژه

 

در خزر شنا کنیم یا نه؟ PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط Administrator   
پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۲۱

Shena

معاون زیست دریایی محیط زیست، آلودگی دریای خزر را در وضع بحرانی اعلام کرد و از مردم خواست درآب این دریا شنا نکنند؛ زیرا درکنار لذت آب تنی، انواع و اقسام بیماری ها را به بدن خود منتقل می کنند.

عبدالرضا کرباسی در نشست خبری، علت افزایش آلودگی دریاچه خزر را بسته بودن آن و این که جابه جایی آب در آن صورت نمی گیرد، اعلام کرد و گفت: دریاچه خزر، محیطی بسته دارد که آب در آن راکد است و به همین دلیل هرگونه آلودگی که به آن وارد شود، دیگر خارج نمی شود. متأسفانه در این دریاچه نیزار یا مرجان هم نداریم که مانند دریای جنوب آب را به طور طبیعی تصفیه کند و قدرت خودپایی داشته باشد.

سهم 12 درصدی ایران از آلودگی خزر

این مقام مسئول در سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه مقصر حدود 75 درصد از کل آلودگی های دریاچه خزر بر عهده کشور روسیه است، افزود: این آلودگی ها شامل آلودگی های مواد نفتی، آفت کش ها سموم کشاورزی و ... می شود. سهم ایران از آلودگی خزر 12 درصد است و این آلودگی به علت تخلیه فاضلاب شهرهای ساحلی در خزر است. وی یادآور شد سالانه 400 میلیون متر مکعب فاضلاب در کشور تولید می شود که از این میزان به سختی 40 درصد تصفیه و 60 درصد دیگر بدون تصفیه وارد دریاچه خزر می شود که به همین دلیل بسیاری از شناگاه های شمال کشور آلوده به مواد میکروبی هستند و اکنون در خط ساحلی شمال کشور، ساحل بهداشتی که برای شنا مناسب باشد، وجود ندارد. اکبری افزود: با وجود مصوبه هیأت دولت که وزارت نیرو را موظف به رعایت قوانین و رفع این معضل کرده است، این وزارتخانه در ادای تعهداتش موفق نبوده است.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با اعلام اینکه 13 درصد باقی مانده آلاینده های دریاچه خزر نتیجه عملکرد کشورهای آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان است، تصریح کرد: در میان این کشورها آذربایجان بیشترین و ترکمنستان کمترین سهم آلودگی را دارد. تجهیزات چاه های نفت جمهوری آذربایجان بسیار قدیمی و مربوط به 40 سال قبل است و همین موضوع باعث می شود تا هر چند وقت یکبار لوله کشی نفتکش ها دچار مشکل و در خط لوله شکستگی ایجاد شود که دریاچه خزر را با آلودگی نفتی مواجه می کند. به گفته وی، تا به حال دو آلودگی عظیم نفتی در خزر شکل گرفته است و در سال 1391، کشور ما 26 تن آلودگی نفتی از دریاچه خزر جمع آوری کرد که مربوط به چاه های نفتی آذربایجان بود.

فکری برای علایم هشدار دهنده نشده

این مقام مسئول در سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به این سؤال که با وجود آلودگی شدیدی که در دریاچه خزر وجود دارد چرا هیچ هشداری در این باره به مردم داده نمی شود، گفت:  در هفته ای که گذشت به علت این که به نام هفته محیط زیست نام گرفته است، در همه نشست ها این موضوع را عنوان کردیم؛ اما تا به حال در مورد این که در سواحل علایم هشداردهنده برای مردم نصب کنیم فکر نکرده بودیم و سعی می کنیم از این پیشنهاد استفاده کنیم تا مردم بدانند که اکنون فقط سواحل استان گلستان برای شنا کردن بهداشتی است. به گفته کرباسی، معضل دیگری که دریاچه خزر را تهدید می کند انقراض آبزیان این دریاچه و به خصوص ماهیان خاویاری است. همچنین جمعیت فوک خزری که کشورهای دیگر از پوستش برای صنایع چرم سازی استفاده می کنند نیز از 1 میلیون به 100 هزار در سال 2012 رسیده است و گزارش جدیدی درباره تعداد آنها در این دریاچه داده نشده است.

نفتکش های ایرانی آب را آلوده می کنند

معاون زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، در بخش دیگری از سخنانش به مشکلات آب های جنوبی کشور پرداخت و با بیان اینکه 80 درصد از کل آبسنگ های دنیا و هزار گونه ماهی و آبزیان و همچنین جنگل های حرا در دریای عمان و خلیج فارس وجود دارد، تاکید کرد: با توجه به گونه هایی که در جنوب وجود دارند، حفاظت از آنها ضروری است. کرباسی علت آلودگی خلیج فارس را ورود سالانه 50 هزار کشتی به آن عنوان کرد و افزود از این تعداد 17 هزار نفتکش وارد خلیج فارس می شوند که به طور میانگین 12 هزار بشکه نفت را در سال وارد آب می کنند. نفتکش های ایران نیز بسیار قدیمی هستند و به همین دلیل در سال 1391 از 22 حادثه نشت نفتکش، 21 حادثه آن مربوط به ایران و یک حادثه مربوط به کشورهای عربی بوده است.

بنابراین اگر ایران بتواند چاه های نفت خود را به موقع بهنگام سازی کند و تحریم ها نیز شامل لوله های نفتی نشود، می توان از به وجود آمدن آلودگی نفتی جلوگیری کرد. کشورهای تحریم کننده ایران باید بپذیرند که این آلودگی فقط مربوط به آب های ایران نمی شود؛ زیرا هر 4.5 سال آب خلیج فارس تخلیه و به دریای آزاد ریخته می شود و همه آب های جهان را آلوده خواهد کرد. به طور کلی باید گفت که رفع مشکلات زیست محیطی نباید فدای بازی های سیاسی شود.وی در ادامه تعهدات بر زمین مانده وزارت نفت در پایش خلیج فارس را یادآور شد و گفت: طبق قانون وزارت نفت به انجام پایش زیست محیطی مکلف شده است، اما با 30 میلیون دلاری که از منابع ارزی برای این کار برداشته هنوز چنین کاری انجام نداده است. کرباسی با تأکید بر اینکه بر اساس مصوبه هیأت دولت در سال 91 وزارت نیرو متعهد به پرداخت 30 میلیون دلار برای کمک به رفع معضل بهداشتی سواحل شده است، افزود: این اعتبار برای خرید ایستگاه های پایش از سوی وزارت نیرو اختصاص یافت که متأسفانه تاکنون این وزارتخانه به تعهد خود عمل نکرده است.

تصفیه خانه بندر جوابگوی جمعیت نیست

این مقام مسئول در ادامه درباره افزایش دمای آب خلیج فارس در سال های گذشته نیز گفت: دمای آب خلیج فارس در 17 سال گذشته، 2 درجه افزایش داشته که این تغییر دما موجب مرگ و میر آبزیان سفید و از بین رفتن مرجان ها شده است؛ اما به گل نشستن دلفین ها به علت آلودگی آب نیست. وی توضیح داد: علت به گل نشستن دلفین ها این است که برخی صیادان، در زمان صید ماهی وقتی دلفینی در تورشان گیر می کند، با پتک بر سرش می زنند که این کار به مرگ یا بیهوش شدن حیوان می انجامد.

بچه دلفین که این صحنه را می بیند به طرف ساحل شنا می کند و دلفین های دیگر برای حمایت از او به ساحل می آیند و به گل می نشینند. کرباسی ورود فاضلاب 13.5 میلیون نفر ساحل نشین به خلیج فارس و دریای عمان را عامل مهم دیگری در آلودگی آب دانست و گفت: در آن زمان که شهر بندر عباس 500 هزار نفر جمعیت داشت، وزارت نیرو تصفیه خانه فاضلابی با ظرفیت 300 هزار نفر در این شهر ساخت؛ بنابراین 200 هزار نفر سرریز این تصفیه خانه بود و با توجه به اینکه اکنون بندرعباس با شهرک های اقماری اش یک میلیون نفر جمعیت دارد، نمی دانم این تصفیه خانه چطور می تواند پاسخگوی شهر باشد.

 

آخرین به روز رسانی در پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۳۷
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 

تبلیغات سایت شما

Tablighat

نسخه قدیم سایت کناری ها

Hamayesh kenariha

همایش راهکارهای توسعه فریدونکنار

Azadi

کانون ترجمه آزادی

Mehr Vida

موسسه ترجمه مهر ویدا

Farmandari

فرمانداری فریدونکنار

انتخابات برتر

Mostadal

موسسه حقوقی و داوری بین المللی مستدل

Gam clinic

گام کلینیک

Basir news

پایگاه اطلاع رسانی بصیر

Ro beshadi

پایگاه خبری رو به شادی

shahrdari

شهرداری فریدونکنار

بندر فریدونکنار

موسسه آموزش عالی پردیسان

Elizeh

مجتمع ساحلی الیزه

Mohammadi club

باشگاه ورزشی محمدی

khazar nama

سایت خزر نما

Kanoon riazi

کانون ریاضی فریدونکنار

كليه حقوق این سایت محفوظ و متعلق است به کانون فریدونکناری های مهاجر ©1392-1388
www.kenariha.com
info@kenariha.com - shakerin2003@yahoo.com
Парковая страница Imena.UA

Хотите купить домен?

Просто укажите доменное имя
другие домены

Доменное имя:

pillenfarm.com

зарегистрировано интернет-службой imena.ua по поручению и в интересах клиента. Посмотреть регистрационные данные: whois

registered by imena.ua Internet service on errand and in behalf of client. Look registrations information: whois

Как правильно подобрать домен?

How correctly to choose a domain?

Парковая страница Imena.UA

Хотите купить домен?

Просто укажите доменное имя
другие домены

Доменное имя:

pillenfarm.com

зарегистрировано интернет-службой imena.ua по поручению и в интересах клиента. Посмотреть регистрационные данные: whois

registered by imena.ua Internet service on errand and in behalf of client. Look registrations information: whois

Как правильно подобрать домен?

How correctly to choose a domain?