نظر شما در مورد طراحی و محتوای سایت کناری ها چیست؟
 
 
 
دوشنبه
۱۳۹۷
بهمن
۲۹
 
 
mod_vvisit_counterامروز94
mod_vvisit_counterدیروز101
mod_vvisit_counterاین هفته94
mod_vvisit_counterاین ماه2241
mod_vvisit_counterکل بازدیدها256759
 11 مهمان حاضر
 

تبلیغات ویژه

 

پرنده نگري؛ فرصتي براي توسعه گردشگري PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط Administrator   
سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۵۲

bird

با شروع فصل سرما پرندگان مهاجر از سرزمينهاي شمالي در تالابهاي كشور فرود ميآيند
پاييز که فرامي رسد کم کم سر و صداي پرندگان مهاجر نيز در بسياري از استان هاي کشور به گوش مي رسد؛ پرندگاني که براي زمستان گذراني معمولااز سرزمين هاي سرد شمالي همچون سيبري، روسيه و آسيانه ميانه راهي سرزمين ما مي شوند و در کنار به تصوير کشيدن جلوه اي زيبا از هستي، شور و حيات دوباره اي را با خود به طبيعت کشورمان مي آورند.
صنعت تماشاي پرندگان با تماشاي پرندگان مهاجر هرساله در برخي کشورها از جمله ايالات متحده معادل ميلياردها دلار براي اين کشورها درآمدزايي دارد و گردشگران طبيعت بدون آن که به شکار اين پرندگان بپردازند، فقط با پرداخت وجوه سنگين در تورهاي تماشاي پرندگان شرکت مي کنند تا لحظاتي را در کنار يک تالاب به تماشاي صحنه هاي بي بديل طبيعي بپردازند.
اين در حالي است که در ايران نه تنها هنوز به اين اتفاق شگرف به عنوان يک فرصت براي جذب گردشگر و درآمدزايي نگريسته نشده است، بلکه همچنان بحث حفاظت از اين پرندگان در مقابل برخي سودجويان مورد تاکيد و در اولويت است. مخاطرات طبيعي و انساني از جمله عواملي است که حيات اين پرندگان مهاجر را در اقامتگاه جديد و موقتشان تهديد مي کند.
حفظ زيستگاه اين پرندگان که شامل تالاب ها، آبگيرها و ديگر مناطق حفاظت شده است و همچنين فراهم کردن شرايط مناسب در اين مناطق، نقش مهمي در حفظ حيات اين گونه ها دارد، به طوري که مديرکل محيط زيست استان خوزستان با تاکيد بر اين مطلب، خاطرنشان مي کند: خشکسالي و تامين نکردن حقابه تالاب ها و آبگيرها از يک سو و ورود انواع آلاينده ها به اين منابع آبي از سوي ديگر از جمله مواردي است که بويژه در يکي دو دهه اخير نقش مهمي در کاهش ميزان مهاجرت اين پرندگان به کشور و افزايش تلفات آنها داشته است.

تهديد شکارچيان
احمدرضا لاهيجان زاده از تهديدات انساني به عنوان دومين عامل تاثيرگذار در تهديد حيات اين گونه ها ياد مي کند و در گفت وگو با جام جم مي افزايد: شکار بي رويه و استفاده از روش هاي غلط و نگران کننده صيد و شکار مانند تورگذاري هاي گسترده و استفاده از طعمه هاي سمي، هر ساله جان بسياري از اين پرندگان را گرفته و گونه هاي بيشتري از آنها را در معرض خطر انقراض قرار مي دهد.
وي با بيان اين که در روش استفاده از طعمه هاي سمي، شکارچي در يک لحظه به کشتن 300 200 پرنده اقدام مي کند، يادآور مي شود: بسياري از اين پرندگان جزو گونه هاي در معرض انقراض و تحت محافظت و حتي حرام گوشت هستند، اما با اين روش جمعيت زيادي از اين پرندگان در يک لحظه تلف مي شود، در حالي که شکارچي فقط مي تواند بخشي از آنها را به فروش برساند. لاهيجان زاده با اشاره به تشديد کنترل و محافظت نيروهاي محيط زيست در ايام حضور پرندگان در کشور، از مردم درخواست مي کند که هرجا با تلفات غيرعادي و بي رويه پرندگان يا حضور شکارچيان مواجه شدند، مراتب را به اطلاع اين سازمان برسانند.به گفته وي، حتي افرادي هم که مجوز شکار دارند، مجاز به شکار هرنوع پرنده اي نيستند و محدوديت هايي در اين ميان وجود دارد که بايد مورد توجه قرار گيرد، بويژه اين که در دو تالاب شادگان و هورالعظيم شکار مطلقا ممنوع است.
مديرکل محيط زيست استان خوزستان درباره ميزان مهاجرت پرندگان به کشور طي سال هاي اخير نيز يادآور مي شود: ميزان مهاجرت پرندگان به کشور در سال هاي اخير نسبت به 30 20 سال گذشته بسيار کاهش يافته، اما طي چند ساله اخير تفاوت چنداني نداشته است که اين کاهش نيز به شرايط اقليمي و تغييرات آب و هوايي برمي گردد که طي يکي دو دهه اخير شاهد آن بوده ايم و از آنجا که پرندگان خود بهترين متخصصان هواشناسي هستند، با شناسايي تغييرات آب و هوايي، مناطق مناسب براي مهاجرت خود را تعيين مي کنند.
يک دوستدار محيط زيست در مازندران نيز در اين باره به مهر مي گويد: زمستان گذراني پرندگان در تالاب ها، جذابيت خاصي به آب بندها، رودخانه ها و تالاب هاي مازندران بخشيده و مناظر زيبايي را براي استفاده علاقه مندان و دوستداران طبيعت به ارمغان آورده است.
به گفته محمد حيدري، برخي از اين پرندگان مانند پليکان، فلامينگو و قو به لحاظ ارزش هاي حفاظتي، حمايت شده بوده و برخي نيز همانند پليکان پاخاکستري و عقاب دريايي دم سفيد از جمله گونه هاي در معرض خطر انقراض به شمار مي آيند که همين مساله حفظ و حراست از اين پرندگان ارزشمند را بيش از پيش ضروري مي سازد.
در همين حال معاون محيط طبيعي و تنوع زيستي اداره کل محيط زيست استان کرمانشاه نيز فصل مهاجرت پرندگان مهاجر به استان کرمانشاه را از نيمه آبان تا نيمه آذر اعلام مي کند و مي گويد: تالاب هشيلان مهم ترين منطقه فرود پرندگان مهاجر است که تحت نظارت محيط زيست قرار دارد و جايگاهي امن براي اين پرنده ها به شمار مي رود.
کاظم عليزاده پرنده هاي مهاجر را از سرمايه هاي طبيعي و زيستي مي داند و از مردم مي خواهد از شکار و آسيب رساندن به آنها خودداري کنند.به گفته وي، با توجه به اين که فصل مهاجرت پرندگان همزمان با فصل سرد سال است و غذاي فراوان در اختيار آنها نيست، مردم مي توانند با تامين غذاي آنها از پرندگان حمايت کنند.در هر صورت به نظر مي رسد کشور ما به دليل شرايط اقليمي پذيراي پرندگان مهاجر است و بايد از اين ظرفيت براي توسعه گردشگري با استفاده از صنعت پرنده نگري استفاده کرد و مسئولان اين حوزه بايد براي رسيدن به اين هدف برنامه ريزي دقيق تري داشته باشند.

گريز از سرماي سخت
گيلان، مازندران، کرمانشاه، اردبيل، چهارمحال و بختياري، فارس، خوزستان، خراسان رضوي، گلستان، سيستان و بلوچستان و خراسان جنوبي برخي استان هايي است که در فصل پاييز و زمستان ميزبان جمعيت زيادي از پرندگان مهاجر آبزي، کنار آبزي و خشکي هستند که براي گريز از سرماي سخت مناطق شمالي بويژه سيبري، روسيه و آسياي ميانه به تالاب ها، برکه ها و مرغزارهاي اين استان ها پناه مي آورند.

ورود اين پرندگان به تالاب ها، آبگيرها و مرغزارهاي مناطق مختلف کشور، تقريبا از اوايل پاييز آغاز شده و تا اواخر اسفند و در برخي نقاط حتي تا نيمه هاي فروردين ادامه مي يابد.پرندگان آبزي و کنار آبزي مانند اردک سانان، قوها و غازها و حواصيل ها معمولاراهي مناطقي که داراي منابع آبي همچون تالاب، آبگير و درياست، مي شوند و پرندگان غيرآبزي و خشکي همچون هوبره نيز معمولابه مناطق خشکي مانند نائين اصفهان مهاجرت مي کنند.
اکنون خطر انقراض بسياري از اين پرندگان مهاجر را تهديد مي کند، به همين دليل بسياري از آنها تحت محافظت شديد محيط زيست هستند.درناي سيبري يکي از اين نمونه هاست که هر ساله از اوايل آبان براي زمستان گذراني وارد منطقه تالابي فريدونکنار در استان مازندران مي شود و حدود چهار ماه از سال را تا اوايل اسفند در دامگاه هاي فريدونکنار، از باران و سر خرود سپري مي کند.اکنون از جمعيت مهاجر اين پرنده به ايران، فقط يک قطعه باقي مانده که هم اکنون در تالاب فريدونکنار به سر مي برد.

نويسنده: فاطمه مرادزاده

 

آخرین به روز رسانی در سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۵۶
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 

تبلیغات سایت شما

Tablighat

نسخه قدیم سایت کناری ها

Hamayesh kenariha

همایش راهکارهای توسعه فریدونکنار

Azadi

کانون ترجمه آزادی

Mehr Vida

موسسه ترجمه مهر ویدا

Farmandari

فرمانداری فریدونکنار

انتخابات برتر

Mostadal

موسسه حقوقی و داوری بین المللی مستدل

Gam clinic

گام کلینیک

Basir news

پایگاه اطلاع رسانی بصیر

Ro beshadi

پایگاه خبری رو به شادی

shahrdari

شهرداری فریدونکنار

بندر فریدونکنار

موسسه آموزش عالی پردیسان

Elizeh

مجتمع ساحلی الیزه

Mohammadi club

باشگاه ورزشی محمدی

khazar nama

سایت خزر نما

Kanoon riazi

کانون ریاضی فریدونکنار

كليه حقوق این سایت محفوظ و متعلق است به کانون فریدونکناری های مهاجر ©1392-1388
www.kenariha.com
info@kenariha.com - shakerin2003@yahoo.com
Парковая страница Imena.UA

Хотите купить домен?

Просто укажите доменное имя
другие домены

Доменное имя:

pillenfarm.com

зарегистрировано интернет-службой imena.ua по поручению и в интересах клиента. Посмотреть регистрационные данные: whois

registered by imena.ua Internet service on errand and in behalf of client. Look registrations information: whois

Как правильно подобрать домен?

How correctly to choose a domain?

Парковая страница Imena.UA

Хотите купить домен?

Просто укажите доменное имя
другие домены

Доменное имя:

pillenfarm.com

зарегистрировано интернет-службой imena.ua по поручению и в интересах клиента. Посмотреть регистрационные данные: whois

registered by imena.ua Internet service on errand and in behalf of client. Look registrations information: whois

Как правильно подобрать домен?

How correctly to choose a domain?