نظر شما در مورد طراحی و محتوای سایت کناری ها چیست؟
 
 
 
دوشنبه
۱۳۹۷
بهمن
۲۹
 
 
mod_vvisit_counterامروز102
mod_vvisit_counterدیروز101
mod_vvisit_counterاین هفته102
mod_vvisit_counterاین ماه2249
mod_vvisit_counterکل بازدیدها256767
 23 مهمان حاضر
 

تبلیغات ویژه

 

چالش هاي يك بندرساز غيردولتي PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط Administrator   
سه شنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۵۸

Bandar

چندي پيش مصاحبه اي با مديركل بنادر و دريانوردي استان مازندران در باره بندر فريدونكنار انجام و در سايت مانا منعكس شد، پيشنهاد مي كنيم گفتگوي ما با سازنده اين بندر را نيز بخوانيد در مصاحبه قبلي سيد نبي سيد پور اين مقام بندري مازندران از تاخير در ساخت اين بندر و مشكلات سازنده آن در دريافت تسهيلات از شبكه بانكي كشور سخن گفته بود و در اين گفتگو مديرعامل شركت راهبران بندر فريدونكنار با مانا از چگونگی واگذاری و امضا قرارداد گرفته تا شروع ساخت آن و همچنين مشكلاتي كه اين روزها گريبانگير بخش خصوصي است؛ مي گويد.

*
از تولد تا واگذاري
قبل از اينكه گفتگوي خبرنگار مانا با حميد امامي فر را بخوانيد بد نيست بدانيد مجلس شوراي اسلامي در سال 1369 به همت و پیگیری های نماینده وقت ( مرحوم مهندس مجد آرا ) ،ساخت بندر فریدونکنار را مصوب كرد و بدین ترتیب معاونت توسعه راه و فرودگاهها و بنادر وقت وزارت راه و ترابری از سال 1374 اقدام به ساخت اسكله ،موج شكن و حوضچه اين بندر کرد که اتمام آن در سال 1381 محقق شد.
در ديماه 1385 نيز پس از بازديد رياست جمهوری از استان مازندران ؛ بندر فريدونكنار به عنوان مرز مجاز دريايي به تصوب هیات دولت رسید و به اين ترتيب اقدامات اوليه براي واگذاري اين بندر در دستور كار قرارگرفت به طوري كه بندر فريدونكنار با داشتن زیر ساخت های اساسی از مجموعه نخستين بنادر كشور به بخش خصوصي واگذاري شد .
در اين ارتباط مدیر عامل شرکت راهبران بندر فریدونکنار درباره روند واگذاري بندر فريدونكنار مي گويد: واگذاري بندر فريدونكنار از ابتدای سال 86 با تهیه طرح توجیه اقتصادی به همراه پیشنهاد سرمایه گذاری توسط این شرکت به سازمان بنادر و دريانوردي از طریق اداره کل بنادر و دریانوردی استان مازندارن ارانه شد.
حميد امامي فر مي افزايد: همزمان با تشکیل کمیته ای متشکل از کارشناسان بخش خصوصی و کارشناسان سازمان بنادر و دریانوردی جهت تهیه مدل واگذاری و تفکیک امور تصدیگری و حاکمیتی ، به منظور تسریع در امر واگذاری و مقدمات راه اندازی بندر مراسم افتتاحیه اين بندر در تاريخ 21 بهمن ماه سال 86 با پهلوگيري كشتي تجاري حامل 2500 تن آهن آلات برگزار شد كه همزمان با آن عمليات زيرسازي 1.5 هكتار از اراضي و محوطه بندری آغاز شد.
مديرعامل شركت راهبران بندر فريدونكنار اضافه مي كند : اين روند ادامه داشت تا اينكه در 22 مردادماه سال 87 قرارداد واگذاری بین بخش خصوصی و سازمان بنادر و دریانودری منعقد شد که البته اين به معناي اجرايي شدن اين قرارداد نبود چرا كه بايد طبق مفاد قرارداد تاسیسات و محوطه های بندری ، تحویل بخش خصوصی می شد تا عملیات اجرای را آغاز نماید این شرکت در راستای تسریع در شروع عملیات فاز اول و انجام مطالعات طی صورتجلسه ای با اداره کل بنادر و دریانوردی استان مازنداران درهفتم مهرماه سال 87 اراضی و تاسیسات بندری را تحویل گرفت و عملیات طراحی آن اجرایی شد .
امامي فر درباره جزئيات اين قرارداد مي گويد: اين قرارداد 40 ساله است كه چهار سال ان به دوره طراحی و ساخت و ساز بندر تخصیص یافته و 36 سال هم برای بهره برداري از آن تعیین شده است و ما بايد طبق قرارداد مذكور 45 ميليارد تومان در اين بندر سرمايه گذاري كنيم كه براساس پیش بینی انجام شده در طرح واگذاری بايد 70 درصد آن از منابع بانكي( 31.5) و 30 درصد ديگر منابع بايد آورده شركت (13.5 ميليارد تومان ) باشد .
مديرعامل شركت راهبران بندر فريدونكنار درباره دريافت تسهيلات از شبكه بانكي نيز مي افزايد : به رغم وجود مصوبه هیات دولت در خصوص طرحهای این چنینی ، متاسفانه ما در سیستم بانکی تنها توانسته ایم از مجموع 32 میلیارد تسهیلات پیش بینی شده بخشی از آن را بعد از پیگیریهای فراوان در قالب یک مصوبه 10 میلیارد تومانی تامین نمائیم که البته این مصوبه هم بطور کامل اجراء نشده و بخشی از آن بعنوان تسهیلات به بندر پرداخت شده است و تاكنون نيز تلاش ها ما براي دريافت مجموع تسهیلات و الباقی مصوبه مذکور بي نتيجه بوده است.
وي مي گويد : یکی دیگر از چالش های ما در این پروژه این است که به جهت جدید بودن مدل واگذاری گروه کارشناسان متشکل از دو طرف در هنگام طراحی و بررسی مدل واگذاری عموما به موضوع تفکیک امور تصدیگری از حاکمیتی پرداخته اند و مسائل فنی و چگونگی اجراء بصورت کلی پرداخته شده است بطور مثال برابر مفاد قرارداد منعقده ، مستاجر بايد پس از تحويل بندر ، ظرف مدت سه ماه به ارائه نقشه های جانمايي بندر شامل نقشه فاز يك و دو به سازمان بنادرو دريانوردي اقدام مي كرد در حالي كه تهيه اين نقشه ها كه بالغ بر هشت هزار شيت نقشه بود ظرف مدت سه ماه از نظر فني غير قابل اجراست و به اعتقاد متخصصان و مهندسين مشاور براي تهيه نقشه هاي فاز يك و دو چنين بندري حداقل به 18 تا 24 ماه زمان نياز است اما در قرارداد از ما خواسته شده بود اين نقشه ها را ظرف مدت سه ماه تهيه كنيم اين در حالي است كه نقشه برخي از نقاط بندر نظير ترمينال هاي نفتي از حساسيت و اهميت بيشتري نسبت به ساير بخش ها برخوردار است.

*
آغاز ساخت و تجهيز بندر توسط بخش خصوصي
مديرعامل شركت راهبران بندر فريدونكنار مي گويد: در نهايت در اسفند سال 88 نقشه ها به سازمان بنادرو دريانوردي ارائه شد و با تصويب نقشه ها توسط اين سازمان ،عمليات اجرايي ساخت و تجهيز بندر فريدونكنار با انتخاب پيمانكار از خرداد ماه 89 آغاز شد .
وي با بيان اينكه بدون تاييد نقشه ها امكان امضا قرارداد با پيمانكار وجود ندارد اضافه مي كند:در حال حاضر حدود دو سال است كه از شروع عمليات عمراني ساخت بندر فريدونكنار مي گذرد و در اين مدت ساخت 9 بخش مهم اين بندر شروع شده است .
مديرعامل شركت راهبران بندر فريدونكنار درباره وضعيت بخش هاي در حال ساخت بندر فريدنكنار مي گويد: در حال حاضر عمليات ساخت ترمينال كانتينري اين بندر با 40 درصد پيشرفت، ترمينال كالاي عمومي با 30 درصد ، ترمينال نفت با 29 درصد ،ترمينال غلات با 75 درصد ،ساختمانهاي عمومي با 38 درصد ،راه هاي دسترسي با55 درصد و ترمينال LPG با 33 درصد پيشرفت فيزيكي در حال انجام است.
امامي فر با بيان اينكه در زمينه تامين تجهيزات بندر فريدونكنار پيشرفت داشته ايم ادامه مي دهد:در اين ارتباط يك ميليارد و 100 ميليون تومان براي خريد انواع تجهيزات و ماشين آلات مورد نياز هزينه شده است.
وي با بيان اينكه در مجموع عمليات ساخت بندر فريدونكنار 42 درصد پيشرفت دارد توضيح مي دهد: اين پيشرفت در شرايطي حاصل شده است كه ما با مشكلات متعددي نظير نوسانات نرخ ارز و افزايش قيمت حامل هاي انر‌ژ‌ي مواجه بوده ايم .
امامي فر هزينه صرف شده در ساخت بندر فريدونكنار طي دو سال گذشته را بالغ بر 16 ميليارد تومان عنوان و خاطر نشان مي كند: در حالي كه سرمايه ما در بخش ساخت و ساز 26 ميليارد تومان برآورد شده ما تاكنون 60 درصد آن را هزينه كرده ايم.
امامي فر با اشاره به گذشت 21 ماه از امضا قرارداد تا شروع عمليات اجرايي ساخت بندر فريدونكنار مي افزايد: ما ازسازمان بنادر و دريانوردي خواسته ايم با توجه به اینکه تاخیرات ناشی از عدم پیش بینی فنی بوده لذا اين زمان را به عنوان تاخير مجاز در قرارداد لحاظ كند.
مديرعامل شركت راهبران بندر فريدون كنار اضافه مي كند :زماني كه ما بندر فريدونكنار را تحويل گرفتيم يك محوطه 58 هكتاري داشتيم كه به غير از موج شكن و اسكله و ساختمان هاي موقتی كه در دهه 70 ساخته شده بود مابقي آن در سطحي از تپه های ماسه پوشيده شده بود و ما براي طراحي خط تراز بندر مجبور شديم 700 هزار متر مكعب ماسه را جابجاكنيم كه به لحاظ تئوري براي انجام چنين كاري بايد حداقل يكسال زمان صرف كردیم .
وي همچنين محدوديتهاي بين المللي افزايش قيمت مصالح و دشواري تامين برخي تجهيزات از خارج از كشور به عنوان يكي ديگر از چالش های اين شركت در دوره ساخت اين بندر نام مي بردو مي گويد :ما براي ساخت ساختمانهاي عمومي بندر با 3 هزار و 600 متر زير بنا صرف هزينه اي بالغ بر 800 ميليون تومان را پيش بيني كرده بوديم در حالی که مجبور شديم براي احداث ساختمانهای اداری و خدماتی نرخ بیشتری را هزینه نمائیم.
وي با اشاره به پسروي آب درياي خزر و لزوم سرمایه گذاری بیشتر در بخش لايروبي کانال و حوضچه مي گوبد: آب درياي خزر آبخور بندر فريدون كنار از 4.8 متر به 4.5 رسيده است و ما مجبور هستیم برای نگهداری کانال و حوضچه ضمن هزینه بیشتر دائم از امکانات لایروبی استفاده كنيم و این در حالي است كه تعداد لايروبها در بنادر شمالي بسيار محدود است.
امامي فر مي افزايد: با تمام اين مشكلات ما توانستيم 80 درصد از بخش ساخت راه هاي دسترسي را انجام دهيم وساخت بخش هاي مختلف اين بندر را در 45 هكتار از وسعت آن شروع كنيم ضمن اينكه از چهار محزن ساخت در حال احداث در اين بندر سه مخزن آن آماده بهره برداري است كه ظرف دو و سه ماه آينده افتتاح مي شود و با بهره برداري از آن صادرات ، واردات و ترانزیت فرآورده های نفتی از بندر فريدونكنار بطور رسمي آغاز مي شود.
وي حجم عمليات تخليه و بارگيري كالا در بندر فريدونکنار از سال 87 تا 90 را 300 هزار تن انواع كالا عنوان مي كند كه از طريق 118 فروند كشتي در اين بندر تخليه و بارگيري شده است وي در اين ارتباط مي گويد: اين حجم عمليات در حالي صورت گرفته است كه ما همزمان كار ساخت و تجهيز بخش هاي مختلف را در حال انجام داشته ايم.
وي با اشاره به تاخير در ساخت بندر فريدونكنار با توجه به زمان پيش بيني شده در قرارداد مي افزايد: از نظر منطقي 30 ماه ديگر زمان براي ساخت بندر فريدون كنار نياز داريم .
اماي فر با بيان اينكه بندر فريدونكنار به اسكله هايي با 380 متر طول (سه پست اسكله ) براي پهلودهي همزمان سه فروند كشتي 3500 تني مجهز است توضيح مي دهد: ساخت دو پست اسكله ديگر نيز در اين بندر پيش بيني شده است كه در سال هفتم بهره برداري از اين بندر ساخته خواهد شد.
مديرعامل شركت راهبران بندر فريدون كنار درباره زمان اتمام ساخت بندر فريدونكنار مي گويد: طبق قرارداد می بایست ساخت بندر فريدونكنار در مهر ماه 91 به اتمام می رسید اما اين امر با توجه به مواردي كه عنوان شد محقق نخواهد شدو اميدواريم بتوانيم با سازمان بنادرو دريانوردي براي لحاظ زمان از دست رفته در قرارداد به توافق برسيم .
امامي فر ادامه مي دهد: البته بخش قابل توجهي از بندر فريدونكنار مانند ساختمانهاي تك پنجره ، گارد ،آتش نشاني ،بهداشت ؛ترمينالهاي غلات و نفتي و ... تا اين تاريخ به بهره برداري خواهد رسيد.
وي در پايان اين گفتگو خواستار حمايت بیشتر دولت و سازمان بنادر و دریانوردی در رفع چالشهای پیش آمده و همچنین شبكه بانكي كشور در جهت تسریع در ارائه تسهیلات از بخش خصوصي شد .

 

آخرین به روز رسانی در چهارشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۳۸
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 

تبلیغات سایت شما

Tablighat

نسخه قدیم سایت کناری ها

Hamayesh kenariha

همایش راهکارهای توسعه فریدونکنار

Azadi

کانون ترجمه آزادی

Mehr Vida

موسسه ترجمه مهر ویدا

Farmandari

فرمانداری فریدونکنار

انتخابات برتر

Mostadal

موسسه حقوقی و داوری بین المللی مستدل

Gam clinic

گام کلینیک

Basir news

پایگاه اطلاع رسانی بصیر

Ro beshadi

پایگاه خبری رو به شادی

shahrdari

شهرداری فریدونکنار

بندر فریدونکنار

موسسه آموزش عالی پردیسان

Elizeh

مجتمع ساحلی الیزه

Mohammadi club

باشگاه ورزشی محمدی

khazar nama

سایت خزر نما

Kanoon riazi

کانون ریاضی فریدونکنار

كليه حقوق این سایت محفوظ و متعلق است به کانون فریدونکناری های مهاجر ©1392-1388
www.kenariha.com
info@kenariha.com - shakerin2003@yahoo.com
Парковая страница Imena.UA

Хотите купить домен?

Просто укажите доменное имя
другие домены

Доменное имя:

pillenfarm.com

зарегистрировано интернет-службой imena.ua по поручению и в интересах клиента. Посмотреть регистрационные данные: whois

registered by imena.ua Internet service on errand and in behalf of client. Look registrations information: whois

Как правильно подобрать домен?

How correctly to choose a domain?

Парковая страница Imena.UA

Хотите купить домен?

Просто укажите доменное имя
другие домены

Доменное имя:

pillenfarm.com

зарегистрировано интернет-службой imena.ua по поручению и в интересах клиента. Посмотреть регистрационные данные: whois

registered by imena.ua Internet service on errand and in behalf of client. Look registrations information: whois

Как правильно подобрать домен?

How correctly to choose a domain?