نظر شما در مورد طراحی و محتوای سایت کناری ها چیست؟
 
 
 
دوشنبه
۱۳۹۷
بهمن
۲۹
 
 
mod_vvisit_counterامروز102
mod_vvisit_counterدیروز101
mod_vvisit_counterاین هفته102
mod_vvisit_counterاین ماه2249
mod_vvisit_counterکل بازدیدها256767
 24 مهمان حاضر
 

تبلیغات ویژه

 

در باره فريدونكنار PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط Administrator   
شنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۰۷

Tarikhcheh

وضعیت جغرافیایی

شهرستان فريدونکنار يکي از شهرستان هاي ساحلي استان مازندران است که بين بابلسر و محمودآباد قرار گرفته و از طرف جنوب، به شهرستان آمل متصل است.
اين شهرستان يکي از شهرهاي مهم استان مازندران است که نخستين بندر خصوصي کشور در آن ايجاد شد و ۲۲ بهمن ۱۳۸۶، گشايش يافت. اين شهرستان، تنها پناهگاه و ميزبان درناي سفيد سيبري، از گونه‌هاي نادر پرنده در ايران مي‌باشد. براي نخستين بار در خاورميانه مرکز پرنده‌شناسي در تالاب بين المللي فريدون‌کنار احداث شد.


اگرچه این موضوع با پیگیری دکتر روحی نماینده سابق و موافقت دولت نهایی گردید، اما مردم شریف فریدونکنار به خوبی می دانند که اصل این قضیه به زمان مهندس مجدآرا نماینده محبوب بابلسر و فریدونکنار در دوره های سوم، چهارم و پنجم مجلس شورای اسلامی باز می گردد.
با تلاش های پیگیر مجدآرا چیزی نمانده بود که در همان زمان این پروژه به سرانجام برسد، اما به ناگاه مجدآرا دارفانی را وداع گفت و عملاً این پروژه تا زمان دکتر روحی مسکوت ماند.
مهندس نریمان در خاطره ای از ایشان این طور نقل می کند که ایشان حتی در بستر بیماری و در آخرین لحظات حیان خویش از ایشان درخواست کرده بود که مجدانه این موضوع را پیگیری نماید. مهندس نریمان به ایشان در جواب می گوید: "من که دیگر نماینده مجلس نیستم تا بتوانم کاری انجام دهم." اما با این حال ایشان اصرار می نماید و مهندس نریمان هم می پذیرد.
پس از وفات ایشان مهندس نریمان به همراه تعدادی از مردم فریدونکنار قضیه را پیگیری نمود و حتی چندین بار به وزارت کشور مراجعه و رایزنی های بسیاری در این زمینه را آغاز نمود، اما متاسفانه با کم لطفی برخی مسئولان محلی و کشوری این زحمات در آن زمان به بار ننشست.
گفتنی است که زادگاه مرحوم مجد آرا بندپی بابل بود ولی به دليل ارادتی که به مردم  فريدونکنار داشت و همچنين علاقه شديد مردم اين شهر به او، آن مرحوم در وصيت نامه خود ذکر کرده بود که او را در گلزار شهدای فريدونکنار به خاک بسپارند و همينطور هم شد. وصایای مرحوم مجدآرا آقایان مهندس نریمان و زنده یاد محمد خلیلی بوده اند. مردم فریدونکنار هیچگاه خاطره تلاش های نماینده متعهد و پر تلاش خود در سه دوره مجلس شورای اسلامی را از یاد نخواهند برد.

تقسیمات شهری

روستاهاي شهرستان فريدونکنار عبارتند از: ازباران، شير محله، مهلبان، بزرگ بيشه محله، نوايي محله، بنه کنار، کوچک بيشه محله، بي نمد، زاهد کلا، منقارپي، جزين، کلاگر سرا، فرزاد شهر، اسبوکلا، حسين آباد، اوکسر کريم کلا، طوله سرا، سوته، فرم، حيدرکلا، اسلام آباد، ملاکلا، درياسر. کارگر محله.
شهرک فرزادشهر از شهرک هاي بزرگ، قديمي، زيبا و همچنين، توريستي شهرستان فريدونکنار محسوب مي‌شود. فريدونکنار، در زمستان سال ۱۳۸۶ بر اساس مصوبه تقسیمات کشوری از سوي استاندار مازندران، رسماً از بخش فريدونکنار به شهرستان فريدونکنار ارتقا يافت و به عنوان یکی دیگر از شهرستان های مازندران معرفی شد. پیش از این، شهر 57 هزار نفری فریدونکنار یکی از شهرهای شهرستان بابلسر بوده است. شهرستان فریدونکنار شامل دو بخش است که هر کدام شامل دو دهستان می باشد. بخش های فریدونکنار از مناطق دهفری و باریک رود شمالی و جنوبی تشکیل شده است.

شهرستان فریدونکنار به مرکزیت شهر فریدونکنار از ترکیب بخش های زیر در تابعیت استان مازندران ایجاد می شود:
الف- بخش مرکزی شامل دهستانهای باریک رود شمالی و باریک رود جنوبی
ب- بخش دهفری شامل دهستانهای امام زاده عبدالله شمالی و امام زاده عبدالله جنوبی
باریک رود شمالی شامل: سوته٬ فرم٬ گاوزن محله٬ و بخشی از سادات محله با مرکزیت سوته (در مصوبه صرفاً به مرکزیت اشاره شده است).
باریک رود جنوبی شامل: بزرگ بیشه محله٬ منقاره پی٬ کلاگر سرا٬ گالش کلا جزین٬ اوکسرکریم کلا٬ طوله سرا٬ اسبوکلا٬ زاهد کلا٬ با مرکزیت بی نمد.
دهستان امام زاده عبدالله شمالی با مرکزیت روستای ازباران از ترکیب روستاهای: مهلبان٬ بنه کنار٬ شیرا٬ شهرک فرزاد شهر٬ امام زاده حسن.
دهستان امام زاده عبدالله جنوبی به مرکزیت روستای کاردگر محله.
ضمناً در بند سه مصوبه فوق به منتزع شدن شهرک دریاکنار از بخش باریک رود و الحاق به دهستان بابلرود اشاره شده است.

وجه تسمیه فریدونکنار

لغت فريدونکنار کلمه اي مرکب از فريدون و کنار است. اين شهر، بندري است بسيار قديمي که زمان آنرا به فريدون جم از نبيره جمشيد جم نسبت مي دهند. زماني که کاوه آهنگر بر ضحاک چيره مي شود و فريدون ضحاک را مي کشد سپاهي عظيم گرد مي آورد و قسمت جنوب خزر را تسخير کرده، در منطقه اي در کنار ساحل جنوبي خزر محلي را براي اطراق خود انتخاب مي کند. اين گونه است که شهر فريدونکنار که از اسم فريدون و پسوند کنار به معني گرفتن يا اطراق کردن فريدون نامگذاري شده است، بنا نهاده مي شود. در برخي از کتب تاريخي مازندران و طبرستان اين شهر را فري کنار هم ناميده اند. اين شهر در گذشته به نام مشهدسر دويم هم ناميده شده است. شهر بابلسر به مشهدسر معروف بوده و محمد حسن خان اعتمادالسلطنه در باره مشهدسر مي نويسد: "اين مکان را مشهدي سر مي ناميدند و به علت آنکه بابلسر مشهدي سر ناميده مي شد، فريدونکنار نيز مشهدسر دويم ناميده شده است".
اما بعضي از بزرگان عقيده دارند كه فرزند يكي از پادشاهان به نام فريدون در ساحل فريدون كنار غرق شد و پس از اينكه به ساحل كنار آمد اين شهر بدين نام معروف شد.

توسعه تدريجي فريدونکنار بيشتر مرهون فعاليت هاي زراعي، صيادي و شکار بوده است. به طور کلي شهر فريدونکنار به واسطه قرارگيري در مسير شاهراه شرق به غرب استان مازندران و پتانسيل هاي طبيعي و جاذبه هاي گردشگري حائز اهميت است.

 

آخرین به روز رسانی در چهارشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۲۰:۲۳
 

نظرات   

 
-1 #2 عباس ۱۳۹۳-۰۸-۱۴ ۲۱:۰۴
با تشکر از مطالب مفیدتان :roll:
نقل قول
 
 
+2 #1 عبدالغنی ۱۳۹۳-۰۵-۳۱ ۰۷:۰۳
سلام من یکی از شاگردان ایت الله سیفی مازندرانی هستم یکبار از ایشان اسم محلشان را پرسیدیم فرمودند بنده فریدونکناری هستم ولی متاسفانه در وبلاگ شما از این مرجع تقلید و عالم وارسته که تمام قم بر علمیت ایشان و اخلاق حسنه ایشان اذعان دارند اسمی نبردید و بعنوان مفاخر شهرستانتان معرفی ننمودید.
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 

تبلیغات سایت شما

Tablighat

نسخه قدیم سایت کناری ها

Hamayesh kenariha

همایش راهکارهای توسعه فریدونکنار

Azadi

کانون ترجمه آزادی

Mehr Vida

موسسه ترجمه مهر ویدا

Farmandari

فرمانداری فریدونکنار

انتخابات برتر

Mostadal

موسسه حقوقی و داوری بین المللی مستدل

Gam clinic

گام کلینیک

Basir news

پایگاه اطلاع رسانی بصیر

Ro beshadi

پایگاه خبری رو به شادی

shahrdari

شهرداری فریدونکنار

بندر فریدونکنار

موسسه آموزش عالی پردیسان

Elizeh

مجتمع ساحلی الیزه

Mohammadi club

باشگاه ورزشی محمدی

khazar nama

سایت خزر نما

Kanoon riazi

کانون ریاضی فریدونکنار

كليه حقوق این سایت محفوظ و متعلق است به کانون فریدونکناری های مهاجر ©1392-1388
www.kenariha.com
info@kenariha.com - shakerin2003@yahoo.com
Парковая страница Imena.UA

Хотите купить домен?

Просто укажите доменное имя
другие домены

Доменное имя:

pillenfarm.com

зарегистрировано интернет-службой imena.ua по поручению и в интересах клиента. Посмотреть регистрационные данные: whois

registered by imena.ua Internet service on errand and in behalf of client. Look registrations information: whois

Как правильно подобрать домен?

How correctly to choose a domain?

Парковая страница Imena.UA

Хотите купить домен?

Просто укажите доменное имя
другие домены

Доменное имя:

pillenfarm.com

зарегистрировано интернет-службой imena.ua по поручению и в интересах клиента. Посмотреть регистрационные данные: whois

registered by imena.ua Internet service on errand and in behalf of client. Look registrations information: whois

Как правильно подобрать домен?

How correctly to choose a domain?